Hub Noord-Brabant

Certificaatuitreiking

Terug naar het overzicht Geplaatst op: 25 juni 2013

BRABANTS DAGBLAD 25 JUNI 2013

‘Je gunt hier iedereen zijn diploma’

Ook bij ’t Stedelijk VSO weten ze wat examenstress is. Maar gisteren was daar de beloning.

door Linda Akkermans ROSMALEN - Thuis oefende Jolien van der Weijden (19) de weken voor haar examen soms wel een paar keer per dagen hoe ze de wc moest poetsen. „Heel handig”, grapt moeder Henny. „Daar heb ik dus mooi misbruik van gemaakt.” Alle gekkigheid op een stokje, apetrots is ze op haar dochter die gisteren een van de gelukkigen op het Stedelijk VSO ’s-Hertogenbosch in Rosmalen was. Jolien kreeg namelijk in een volle aula vol mede-leerlingen, ouders, even trotse opa’s en oma’s haar certificaat ‘schoonmaken microvezel’. Directeur Stéphan van den Boom reikt de glunderende koppies een voor een hun certificaat aan. Voor schoonmaken dus. Of voor lassen, voor werken in de keuken, of veiligheid, Engels of rekenen. Zo rond de zestig geslaagden telt het Stedelijk VSO dit jaar, reden voor een feestje op ‘een van de leukste middagen van het jaar’ waarop ze groepje voor groepje naar voren mogen komen, met mooie woorden toegesproken worden door de meester of juf en een handtekening mogen zetten op dat papiertje waar ze zo hard voor gezweet hebben. Ze geven hun docenten bier, wijn en fotolijstjes. En wéér klinkt er dan een daverend applaus. Van den Boom: „Het gaat in het nieuws al weken over examendiefstal, fraude. Overal hangen vlaggen uit, de namen van geslaagden van vmbo, havo en vwo komen in de krant. Maar onze leerlingen presteren óók iets fantastisch.” En gelijk heeft-ie. Sterker, de leerlingen van het Stedelijk VSO werken misschien nog wel harder voor hun papiertje. Hier zitten jongeren van 12 tot 20 jaar uit de regio die toevallig moeilijk of totaal niet mee konden op een school in de buurt. Die de pech hebben een laag IQ te hebben, last hebben van autisme of van wat dan ook. Van den Boom: „Leerlingen die sociaal kwetsbaar zijn en keihard moeten werken.” En raar maar waar: in dit land kun je zo ongeveer óveral een diploma voor halen, maar op de meeste van dit soort ‘praktijkscholen’ moeten de leerlingen het zonder stellen. Want voor de school waar de kinderen naartoe gaan die het vmbo niet aankunnen, bestaan geen landelijke examennormen. Rosmalen is een van de uitzonderingen. Sinds 2006 kunnen leerlingen hier branchgerichte certificaten halen. Van den Boom: „Leerlingen van onze school komen terecht op de dagbesteding, op sociale werkplaatsen en sommigen bij een reguliere baan. Met het branchegerichte certificaat dat behaald wordt, wordt de afstand tot die arbeidsmarkt verkleind. Het heeft echt waarde.” En dan nog iets: het stimuleert, want leerlingen zijn supergemotiveerd om een papiertje te halen. Of nóg één. Want in tegenstelling tot andere scholen is het niet zo dat leerlingen na de diploma-uitreiking de school gedag zeggen. De meesten blijven nog een jaartje om nog meer certificaten te halen. Maar Jolien hoeft niet bang te zijn om volgend jaar wéér examenstress te hebben. Ze gaat werken bij lunchcafé Frekie’s in Uden. Daar heeft ze ook al stage gelopen. Docente Marianne Oerlemans hoort haar leerling tevreden aan. „Je gunt het iedereen om te slagen, om succes te hebben. Maar deze leerlingen gun je het nog zoveel meer. Ze hebben zo hard gewerkt!”

Directeur Stéphan van den Boom van het Stedelijk VSO ’s-Hertogenbosch feliciteert een van de leerlingen met zijn certificaat. foto’s Sandra Peerenboom

 

Inschrijven voor nieuwsbrief

 

Schrijf u nu in voor onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte van het laatste nieuws.